Według psychologów większość z nas boi się porażki, a lęk przed porażką jest największą przeszkodą do osiągnięcia sukcesu w życiu.
Lęk przed porażką wyraża się w naszych przekonaniach jako „nie dam rady”, „nie mogę”, „nie uda mi się”. Powtarzając sobie takie komunikaty obniżamy nasze poczucie wartości i sabotujemy swoje działania. Przestajemy doceniać własne osiągnięcia i wciąż mamy poczucie, że nie jesteśmy dość dobre.
Lęk przed porażką sprawia, że boimy się zmian w życiu. Nie podejmujemy działań, z góry skazując je na niepowodzenie Boimy się opuszczenia znanej nam strefy komfortu. I tak tkwimy: w pracy, której nie lubimy; w związkach, które nie dają nam szczęścia; w miejscach, których nie cierpimy.
Lęk przed porażką sprawia, że przestajemy marzyć i wyznaczać cele. Zabija on w nas nadzieję i ambicję.
W konsekwencji prowadzi do akceptacji niespełnienia, jako naturalnego elementu życia.
Lęk przed porażką to efekt programowania nas od najmłodszych lat przez rodziców i nauczycieli. Pojawia się na skutek destruktywnej krytyki i stosowania kar.
To kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z lękiem przed porażką:
Nie zdradzaj swoich celów i marzeń osobom, które nie rozumieją Ciebie i Twoich aspiracji, które nigdy nie zdecydowałyby się na podobny krok.
Twórz konstruktywne, pozytywne myśli na swój temat, np. zamiast “nie dam rady”, mów sobie „nie dam się!”
Zdradzaj swoje cele ludziom, którzy są Twoimi sprzymierzeńcami w drodze do ich osiągnięcia. Poszukuj ludzi, od których możesz uzyskać pomoc i wsparcie.
Otaczaj się ludźmi, którzy za cel stawiają sobie poszerzanie swojej strefy komfortu, którzy nie boją się wyzwań. Nawiązuj znajomości z ludźmi, którzy zrealizowali swoje postanowienia pomimo przeciwności losu. Oni będą Cię motywować i zachęcać do podjęcia nowych działań.
Sama stań się człowiekiem, który wierzy w pomysły innych osób. Zachęcaj do odważnych decyzji, motywuj, okazuj wiarę w ludzi i ich idee.
Oswój się z porażką – jest ona nieodłącznym elementem sukcesu. Największym osiągnięciom w historii ludzkości zawsze towarzyszyły porażki. (Edison podjął ponad dziesięć tysięcy prób, zanim wymyślił żarówkę. Jak komentował uwagi sceptyków? Mówił, iż nie poniósł ani jednej porażki, a odkrył kilka tysięcy metod, które się nie sprawdziły).
Poszukaj w porażce wartościowej lekcji. Zastanów się, czego się dzięki niej dowiedziałaś. O tym, czego może Cię nauczyć porażka i jak sobie z nią radzić przeczytasz TU.
Lęk przed porażką przeszkadza nam w osiągnięciu szczęścia w życiu.
Joanna – Trenerka z wanita.edu.pl